Zdrowe odżywianie – jaki ma wpływ na odchudzanie?

Każdy powinien zdrowo się odżywiać. Powodem, dla którego warto to robić, jest zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ma też duże znaczenie w procesie odchudzania.

Co i jak jeść, żeby zdrowo się odżywiać?

Żeby zdrowo się odżywiać, należy przede wszystkim jeść zbilansowane i zróżnicowane posiłki. Każdy posiłek powinien zawierać dużą ilość warzyw, co zapewni stałe dostarczanie witamin i minerałów z pożywieniem. Warto spożywać chude mięso, nabiał, owoce, warzywa, orzechy i nasiona. Potrawy powinny być jak najrzadziej smażone. Dobrym rozwiązaniem jest ich gotowanie na parze lub pieczenie.

Czego nie należy jeść? Co wyeliminować?

Unikać należy dań i produktów wysokoprzetworzonych. Zawierają one szkodliwe dla zdrowia dodatki, dużą zawartość cukru i tłuszczów trans. Spożywanie w nadmiarze słodyczy powoduje odkładanie się tłuszczu w organizmie, co prowadzi do nadwagi i otyłości. Ma to negatywny wpływ na zdrowie i na wygląd ciała. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na takie produkty, ale warto również samodzielnie przygotowywać zdrowe jedzenie, jeśli nachodzi ochota na słodkie. Pierwszym krokiem do ograniczenia cukru w diecie jest zamiana białego cukru na słodzik, na przykład ksylitol lub erytrytol, bądź stewię. Nawyki można wdrażać stopniowo, dzięki czemu łatwiej przyzwyczaić się do zmian.

Przykładowy zdrowy posiłek

Wiele osób twierdzi, że aby zdrowo się odżywiać, trzeba poświęcić na to bardzo dużo czasu. Niekoniecznie tak musi być. Jednym z prostych dań i szybkich w przygotowaniu jest owsianka. Można ją zjeść w domu albo zabrać w pudełku do pracy lub na wyjazd. Wystarczy ugotować ok. 100 g płatków owsianych na wodzie lub na mleku, dodać słodzik do smaku, dowolne owoce, na przykład maliny, truskawki, banany, kiwi. Można według uznania dodać ulubione orzechy, które są źródłem zdrowych tłuszczy. W ten sposób da się przygotować zdrowe jedzenie, dostarczające błonnik i składniki odżywcze.

Warto zdrowo się odżywiać dla zachowania zdrowia i szczupłej sylwetki. Zdrowe jedzenie nie musi być czasochłonne i kosztowne. W obecnych czasach wiele przepisów jest dostępnych na blogach kulinarnych, co znacznie ułatwia gotowanie i utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych, a tym samym pozwala cieszyć się szczupłą sylwetką.