Jak powinna wyglądać dieta, aby zbudować masę mięśniową?

Coraz większe zainteresowanie siłownią wśród kobiet i mężczyzn sprawia, że wiele osób szuka przydatnych informacji na temat żywienia. Jak wiadomo za estetyczną i wysportowaną sylwetkę odpowiada nie tylko trening, ale także dieta. A szczególnie duże znaczenie dla budowania mięśni i masy mięśniowej ma białko. Co zatem warto wiedzieć o diecie i posiłkach, gdy chcemy nabrać masy mięśniowej?

Postaw na zdrowe, zbilansowane i kaloryczne posiłki

W momencie, gdy chcemy zbudować masę mięśniową, to mamy do wyboru tak naprawdę dwie opcje. Mianowicie mowa o tym, że możemy budować masę mięśniową dość szybko, a więc zrobić tzw. świńską masę. Mówi się, że na początku każdy powinien chociaż raz taką masę zrobić. Z kolei druga opcja to po prostu powolne budowanie jak najbardziej czystej masy mięśniowej. Ta opcja wykorzystywana jest przede wszystkim przez doświadczonych sportowców, którzy mają co najmniej kilkuletni staż. Polecana jest ona także przez renomowany serwis internetowy Kaloria. Oczywiście sporo zależy także od naszej początkowej sylwetki. Osoby bardziej zatłuszczone powinny budować masę powoli lub nawet od razu wejść na redukcję tkanki tłuszczowej, a dopiero potem wejść na surplus kaloryczny.

Niezależnie od wybranego modelu budowania masy mięśniowej, na pewno warto postawić na posiłki zbilansowane. Mowa zatem o tym, aby miały one odpowiedni podział węglowodanów, tłuszczów i białka. Oznacza to, że powinniśmy czytać etykiety produktów. Dieta na masę wymaga od nas tego, aby koniec końców za jej pomocą osiągnąć na koniec dnia dodatni bilans kaloryczny. Wtedy mamy pewność, że rzeczywiście zaczniemy nabierać masy mięśniowej. O ile zachowamy odpowiedni trening wykonywany regularnie, a także o ile rozkład makroskładników w diecie będzie odpowiedni.