Dieta paleo, a właściwie dieta paleolityczna inspirowana jest sposobem żywienia ludzi żyjących w epoce paleolitu. Nasi przodkowie prowadzili wtedy łowczo-zbieraczy tryb życia. Żywili się nieprzetworzonym jedzeniem, ponieważ nie znali jeszcze technik umożliwiających przetwarzanie żywności.
Dieta paleo to dieta eliminacyjna, wykluczająca spożycie glutenu
Zasady żywienia – nadrzędną zasadą diety paleo jest spożywanie żywności nieprzetworzonej.
Dzienny rozkład makroskładników w diecie paleo powinien wyglądać następująco
- węglowodany – od 25 do 45% kilokalorii;
- tłuszcze – od 30 do 45% kilokalorii;
- białko – od 20 do 35% kilokalorii.
Warto zauważyć, że dieta ta eliminuje wiele grup produktów, dlatego nie jest rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia.
Osoba, która chce odżywiać się zgodnie z jej zasadami, powinna unikać kawy i herbaty, a także nabiału i wszelkich produktów zbożowych, takich jak: pieczywo, ciasta i ciastka, makarony, kasze oraz wyroby z mąki. Na diecie paleo zabronione są jakiekolwiek używki. Podstawę odżywiania stanowią jak najmniej przetworzone: mięsa, ryby, jaja, owoce i warzywa. Rekomendowane jest również spożycie owoców morza, orzechów, nasion i tłuszczy nierafinowanych. Twórcy diety zaznaczają, że należy spożywać produkty wysokiej jakości, np. sezonowe owoce i warzywa pochodzące z ekologicznych upraw, a także produkty, które występują lokalnie.
Korzyści oraz skutki uboczne diety paleo
Pozytywny aspekt i korzystny wpływ na organizm stosowania diety paleo wynika z faktu, iż kładzie ona nacisk na wysoką jakość produktów oraz eliminację tłuszczów rafinowanych i cukrów.
Dzięki dużemu spożyciu warzyw i owoców żywienie zgodne z jej zasadami dostarcza organizmowi wielu witamin i mikroskładników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jednak nie każdy może odżywiać się zgodnie z jej zasadami. Osoby, które mają problemy ze strony wątroby, nerek i układu krążenia powinny unikać diety paleo, ponieważ charakteryzuje się ona wysoką zawartością tłuszczów zwierzęcych.