Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja to niezwykle podstępna choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Może (ale nie musi) wiązać się z atraumatycznym wydarzeniem.

Depresja – jak ją leczyć i pomagać innym?

Niektóre osoby bardzo ciężko przechodzą depresję i muszą leczyć się w szpitalu. Z kolei inne miewają stany depresyjne, które wymagają konsultacji ze specjalistami. Jeśli zauważymy u bliskiej osoby niepokojące objawy, warto działać jak najszybciej. Nieleczona depresja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego. Jak pomóc osobie z depresją? O czym warto wiedzieć? Jakie objawy są niepokojące?

Objawy depresji – to warto wiedzieć

Najczęstszymi objawami depresji są:

  • długotrwałe przygnębienie, smutek, apatia,
  • problemy ze snem, jedzeniem i skupieniem,
  • częsty płacz, rozdrażnienie,
  • bóle mięśni, stawów, głowy, brzucha,
  • brak chęci do życia,
  • myśli samobójcze,
  • poczucie niezrozumienia.

Nie powinniśmy lekceważyć tych objawów. Gdy bliska osoba cierpi, warto zrobić wszystko, aby jej pomóc.

Jak walczyć z depresją?

Pierwszy krok to zachęcenie osoby chorej do odwiedzenia specjalisty. Konieczna jest wizyta i psychiatry, który zapisze leki i skieruje daną osobę do psychologa.

Kolosalne znaczenie w zwalczeniu depresji mają konsultacje psychologiczne. Odbywają się one raz na jakiś czas i pozwalają lepiej zrozumieć stan, w którym się znajdujemy. Do psychologa mogą także pójść bliscy osoby chorej, aby dowiedzieć się, jak wspomóc domownika w walce z depresją. Połączenie farmakologii i terapii u psychologa powinno dać pożądane efekty. Pamiętajmy o tym, że nie od razu choroba przechodzi. Na to potrzeba często wielu miesięcy, a nawet lat. Z biegiem czasu jest coraz lepiej, ale konieczne są powyższe wskazówki.