Co sprawia, że po treningu czujemy się dobrze? Czym są endorfiny?

Osoby, które solidnie biorą się za odchudzanie, szybko odkrywają jedną bardzo istotną rzecz. Zaczynają się lepiej czuć. Nie tylko fizycznie. Wzrasta również ich pewność siebie. Niektórzy też twierdzą, że wzrasta jasność ich umysłu. Czy jest to wynik straty zbędnych kilogramów? Jedynie pośrednio.

Endorfiny – czym są i dlaczego są takie ważne?

Podstawowym narzędziem w walce z nadwagą jest trening. A sport wyzwala w nas endorfiny, które są nazywane hormonami szczęścia.

Endorfiny odpowiadają za pozytywny nastrój po treningu

Medycy czasami żartem mówią, że endorfiny i serotonina to tak naprawdę jedyne rzeczy, jakie lubi każdy człowiek. I to uproszczenie do pewnego stopnia jest faktem. Te dwie substancje są bowiem odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. W tym momencie wyróżnia się dwadzieścia różnych endorfin. Wszystkie mają dosyć podobne działanie. Wpływają na receptory opioidowe i powodują wzrost szczęścia u człowieka.

Co ciekawe, na bardzo podstawowym poziomie te same receptory pobudzają morfina i metadon. Endorfiny jednak są w stu procentach bezpieczne i na dodatek powstają w naszym organizmie.

Endorfiny – ich wydzielanie się jest pobudzane przez takie okoliczności jak:

  • orgazm
  • opalanie się
  • jedzenie czekolady
  • śmiech
  • wysiłek fizyczny

Jak zwiększyć poziom szczęścia przez ćwiczenie?

Osobom, które mało bądź rzadko się ruszają, może być ciężko w to uwierzyć. Trening naprawdę daje przyjemność.

Oczywiście najpierw należy do niego przywyknąć. Jeśli wracamy do uprawiania sportu po dłuższej przerwie, jego efektami będą przede wszystkim odczucia negatywne. Będziemy czuli przede wszystkim zmęczenie i ból mięśni. Jeśli jednak się wdrożymy, a treningi staną się naszą codziennością, bardzo szybko będziemy z nich wychodzić z dużą dozą pozytywnej energii (odczuwalnej pomimo wyraźnego zmęczenia).

 

One thought on “Co sprawia, że po treningu czujemy się dobrze? Czym są endorfiny?

Dodaj komentarz