Ćwiczenia z piłką fitness – domowy sposób na wzmocnienie mięśni

Alternatywa dla klasycznych zajęć fitness to trening z piłką. Jest to efektywny sposób na poprawę kondycji mięśni, utrzymanie kręgosłupa w dobrej formie oraz doskonalenie zmysłu równowagi. Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać piłkę do ćwiczeń i przetestuj propozycje treningów domowych. Zobaczysz, że ćwiczenia z wykorzystaniem piłki dostarczą Ci nieoczekiwane korzyści.

Trening z piłką angażuje do pracy całe ciało, w tym mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi. Ten rodzaj ćwiczeń jest odpowiedni dla każdego, bez względu na poziom zaawansowania. Osoby początkujące docenią prostotę tych ćwiczeń, osoby starsze – możliwość łagodnej aktywności fizycznej, a osoby po kontuzjach i urazach mogą traktować je jako rehabilitację.

Korzyści z ćwiczeń na piłce

Biorąc pod uwagę korzyści płynące z ćwiczeń na piłce, można wymienić ich uniwersalność – są one dostępne dla każdego, niezależnie od kondycji i wieku. Można je wykonywać w domu, nie stanowią obciążenia dla stawów i minimalizują ryzyko kontuzji. Dodatkowo, poprzez regularne treningi na piłce wzmacniasz mięśnie posturalne i poprawiasz poczucie równowagi.

Natomiast wśród niedociągnięć tego rodzaju treningu warto wskazać, że nie jest on odpowiedni dla osób, które chcą schudnąć – tempo ćwiczeń jest zbyt wolne. Ponadto, niektórym może wydawać się, że ten rodzaj ćwiczeń jest monotonny.

Jak dobrać odpowiednią piłkę do ćwiczeń ?

Jeśli chodzi o dobór piłki do ćwiczeń, to trzeba pamiętać, że jest to sprzęt bardzo wytrzymały. Można go używać zarówno na siłowni, jak i w domu czy na dworze. W czasie ćwiczeń na piłce można przyjąć pozycję siedzącą lub leżącą. Nie trzeba obawiać się, że piłka pęknie – jest zdolna wytrzymać ciężar do około 300 kg. Piłkę warto również wykorzystywać jako zastępstwo dla krzesła – pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała.

W przypadku planowanego zakupu piłki do ćwiczeń, ważne jest, aby dostosować jej średnicę do swojego wzrostu. Idealnym rozwiązaniem będzie taka piłka, na której siadając, nogę zgina się w kolanie pod kątem 90 stopni.

Osoby o wzroście do 158 cm powinny wybrać piłkę o średnicy 45 cm. Dla osób mierzących od 159 do 168 cm odpowiednia będzie piłka o średnicy 55 cm. Osoby o wzroście od 169 do 179 cm powinny wybrać piłkę o średnicy 65 cm. Natomiast osoby, które są wyższe niż 180 cm, powinny zdecydować się na piłkę o średnicy 75 cm.